Vstúpil dvakrát do tej istej rieky???

Autor: Katarína Ježeková | 29.10.2014 o 10:26 | (upravené 31.10.2014 o 9:13) Karma článku: 4,38 | Prečítané:  919x

Ak v spoločnosti nebudú fundovaní novinári, kto bude kontrolovať naše peniaze? Vážme si novinárov, dobrých novinárov! Médiá majú obrovskú moc.  

Úloha novinára, ak chcete žurnalistu, v spoločnosti je veľmi dôležitá. Spoločnosť potrebuje mať svojich zástupcov, ktorí budú kontrolovať fungovanie štátu, ktorí sa budú pýtať a pátrať po pravdách. Dnes je situácia taká, že slovo "novinár" sa spája skôr s bulvárom. Spoločnosť dovolila, aby občan nadobudol pocit, že na jeho strane stoja politici (populisti), nie novinári - tí sú len hyeny, ktoré otravujú svojimi neustálymi otázkami. Tak sa stalo, že v hlavnom spravodajstve slovenských televízií vidíme vo verejnoprávnom médiu "objektívne", nekonfliktné príspevky, JOJ sa dala dráhou bulváru a Markíze ostalo pár, mohli by sme ich nazvať, investigatívcov, na ktorých sú pravidelne podávané žaloby. Novinárčina by mala byť hlavne hrou novinári vs. politici a nie novinári vs. novinári. V tej prvej hre politici už dávno vyhrávajú a vedľa sa rozohrala hra o najzaujímavejšie spravodajstvo, v ktorom je však skutočné spravodajstvo zastúpené malým percentom, a zbytok tvoria senzácie.

Dostala som sa k tomu, čo ma primälo napísať tento článok - výraz, ktorý je medzi našimi súčasnými novinármi veľmi obľúbený a všetci ho používajú zle (resp. ani raz som ho nepočula v tom správnom význame) - "dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš" - tento výrok býva dokonca súčasťou maturitných otázok. Stojí za ním Herakleitos z Efezu, ktorý týmto výrokom nemyslel, že raz si vliezol do rieky a zistil si, že už do nej nikdy nechceš vstúpiť, lebo je napríklad taká búrlivá. Mal na mysli, že rieka nikdy nie je tá istá, že všetko plynie (Panta rhei) a voda brehy rieky obmýva, takže je vždy iná - koryto, aj voda, ktorá cez ňu tečie. Preto je nemožné dvakrát do tej istej rieky vstúpiť!

Z rádií som niekoľkokrát počula moderátora hovoriť o tom, ako sa nejaký umelec vyjadril, že už nepríde na Slovensko a predsa prišiel a on to okomentoval nejako takto "Hovorí sa, že dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš a vidíte, on predsa prišiel...". Správne by bolo: "To je dobre, že príde, lebo dvakrát do tej istej rieky nevstúpi".

Keď som sa na výraz pýtala ľudí v mojom okolí, nikto skutočný význam nepoznal, ba dokonca sa nad ním ani nezamýšľal, hoci všetci túto vetu používali aj v bežnom živote. Všetci nesprávne. "Stokrát opakovaná lož sa stáva pravdou" (Joseph Goebbels). Tvrdím, že za osvojením si nesprávne používaného výrazu môžu žurnalisti.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Ramsaymu premiéra vyšla, slovenskí hokejisti zdolali v príprave Česko

Víťazstvo je dobré, ale vieme, že musíme hrať lepšie, priznal nový kouč Slovákov.

KOMENTÁRE

Podomový šmejd s jadrom Únie

Žiadna „super EÚ“ s jedným pevným jadrom sa nechystá.

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.


Už ste čítali?